اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانه
روش ساخت چوب ماهيگيري از ني بامبو
اتاق چت و گفتگو
پيغام بگذاريد

صفحه اصلي

 

داشتن يك چوب سبك و محكم و منعطف آرزوي همه ماهيگيران است و اين چوب جنسي جز بامبو نخواهد داشت.

امروزه اكثر چوبهاي بامبو به قيمت گزافي فروخته ميشوند و معمولا ساخت شركتهاي معتبري چون هاردي است.

روش ساخت اين نوع چوبها بسيار آسان است و شايد در تجربه دوم بهترين چوب مدنظر خود را بسازيد. ما در اين بخش به روش ساخت نمونه اي از اين نوع چوبها كه براي لانسه كشي يا پشه استفاده ميگردد خواهيم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

ني بامبو نوعي ني است كه در آسياي شرقي به وفور موجود است البته در ايران نيز در شمال كشور وجود دارد و اكثر گل فروشي ها هم از آن استفاده ميكنند لذا براي تهيه اين نوع از ني ميتوان به گل فروشيها مرجعه  و نوع آن را سفارش داد

                                         

تكه اي از ني به طول يك متر يا بيشتر را انتخاب خواهيم كرد كه طول اين ني بسته به دو يا چند تيكه بودن چوب شما انتخاب خواهد شد .مثلا اگر چوب شما دومتري است ميتوانيد از دو تكه يكمتري يا چهار تكه نيم متري ساخته شود. قطر ني زياد مهم نيست ولي ضخامت آن بايد بين هشت ميليمتر تا دوازده ميليمتر باشد.ني شما بايد سبز مايل به زرد باشد و ترك نداشته باشد تميز و صاف باشد اين مشخصات يك ني خوب است.

ني را بر روي آتش مي پزيم اين اصطلاح چوب ساز ها است يعني آب اظافه درون چوب گرفته ميشود واين عمل را روي اجاق گاز هم ميتوانيد انجام دهيد ولي دقت كنيد كه نبايد پوست صيغلي ني بسوزد يا پف كند .بعد از اين كار گره هايي در ني وجود دارد كه در شكل مشاهده ميكنيد كه با تراشيدن آنها صطحي صاف به طول لوله ني خواهيم داد.

                                     

ني را با استفاده چاقو به دو نيم ميكنيم دقت داشته باشيد كه اگر چاقو را عمود و مستقيم بر روي ني بگيريد تا انتها صاف خواهد رفت زيرا ني متشكل از آوندهايي طولي و صاف است كه از ني يك لوله رشته رشته ساخته است همان ساختماني كه در چوبهاي فايبر گلاس يا كربن وجود دارد ولي استحكام و سبكي اين جنس بيشتر است

                                                  

ني را به فاصله هايي نيم سانتي برش مي دهيم و بسته به چند تكه بودن چوب ، تعداد تكه ها را ضربدر شش ميكنيم زيرا براي هر تكه از چوب شش عدد از اين برشها نياز است

پس از برش محل گره ها را خوب تراش دهيد تا نواري صاف داشته باشيد در صورت داشتن اعوجاج و خميدگي اينگونه عمل كنيد، كتري آبجوشي را تهيه كنيد و همانگونه كه بر روي شعله است محل خميدگي را روي لوله كتري گرفته و پس از داغ شدن محل خم آنرا به آرامي خم كنيد تا شكل صافي به خود بگيرد.

حالا نوبت به تهيه پايه اي براي شراشيدن اين تكه هاي چوب رسيده است.قبل از آن بايد نحوه تراش و زاويه تراش را براي شما عزيزان مشخص كنيم.اگر به يك مداد كه به صورت شش ضلعي باشد توجه كنيد خواهيد ديد كه استحكام آن بيشتر از يك مداد با صطح مقطعي دايره است.لذا از اين شيوه براي اين نوع چوب استفاده خواهيم نمود.

                                                            

    اين شكل سطح مقطعي يك چوب بامبو را نشان ميدهد كه از شش تكه چوب با سطح مقطع مثلث متساوي الاضلاع ساخته شده است كه طبيعتا هر زاويه آن شصت درجه است. لذا بر روي يك تكه كاغذ يا طلق يك زاويه بيرون زده شصت درجه و يك زاويه تورفته شصت درجه برش ميدهيم مانند شكل زير.

حالا نوبت به ساختن گيره يا پايه تراش چوب است شايد كمي سخت بنظر برسد ولي بسيار راحت است و مكانيسم آن ساده است.با استفاده از دو تكه چوب كه كنار هم قرار گرفته اند تشكيل شده است.حالا يك لبه از هر كدام از اين چوبها را به اندازه يك ميليمتر مي تراشيم .وقتي اين دولبه تراش خورده كنار هم قرار ميگيرند يك زاويه و تورفتگي شصت درجه خواهيم داشت كه با همان تكه كاغذ اندازه خواهيم گرفت.در شكل زير از آلمينيوم بجاي چوب استفاده شده است.

پس از تراشيدن و اطمينان از زاويه شصت درجه بين آنها مانند شكل بالا به فاصله هر بيست سانت يك سوراخ سرتاسري ايجاد ميكنيم يعني دو چوب را سوراخ ميكنيم پس از آن يكي از دو چوب را انتخاب و فقط يكي از آنها را در فاصله بين دوسوراخ يك سوراخ ايجاد ميكنيم يعني يكي از چوبها در هر ده سانت يك سوراخ دارد و ديگري فقط در هر بيست سانت يك سوراخ دارد.درون سوراخهاي بيست سانتي يك پيچ بلند قرار ميدهيم تا دو تخته را به هم بچسباند و در سوراخهاي ده سانتي يك پيچي را قرار ميدهيم كه كمي به سختي وارد سوراخ شود ، اين پيچ عمل تنظيم فاصله بين دو تخته را انجام ميدهد در اين صورت شما اگر يك قسمت از قوب را با اين پيچها فاصله دهيد پس ني شما در آن قسمت ضخيم تر خواهد شد و بدين ترتيب حالتي كه در چوب ماهيگيري هست يعني قطر چوب از يك سمت ضخيم و در سمت ديگر نازكتر ميشود ايجاد خواهد گرديد.

 شايد توضيحات زياد گويا نباشند لذا به تصوير فوق نگاه كنيد

به شيار هاي موجود در بين دو تخته توجه كنيد. حالا نوبت به تراش نيها رسيده است لحظه اي جذاب و اشتياق آور كه توانايي انسان در ساختن اشيا را ياداور ميشود.ابتدا فاصله بين شيار را تنظيم كنيد در اول كار ممكن است كمي اين تنظيم اشتباه باشد كه پس از هر بار تراش ميتوان آن را تنظيم نمود.

                   

حالا تكه ني را كه يكي از لبه هاي آن تيز تر است را درون  شيار قرار ميدهيم و با استفاده از وسيله اي به نام رنده چوب يا چاقو شروع به تراشيدن اين ني ميكنيم تا كاملا هم سطح با تخته ها شود سپس تكه ني را چرخانده و پهلوي دوم آن را نيز تراش دهيد و بعد پهلوي سوم.در اين صورت شما يك ميله منشوري كه سطح مقطع آن مثلث متساوي الاظلاع است بدست خواهيد آورد.

حالا بر روي يك روزنامه تكه هاي چوب ني را كه تراش خورده اند قرار داده و به چسب چوب آغشته مي نماييم و بعد كنار هم قرار داده و سپس با نخ آنها را مي پيچانيم و اصطلاحا نخ پيچ ميكنيم سعي كنيد سراسر چوب را نخ بپيچيد تا محكم شده و چسب اظافي از آن خارج گردد.حالا دقت كنيد كه يك تكه چوب صاف و مستقيم داريد در صورتي كه انحنا داشت آن را رفع نموده و اجازه دهيد تا خشك شود سپس درون فر قرار دهيد تا كاملا پخته گرديده و چسب چوب محكم شود اگر از چسب چوب بيرنگ استفاده كنيد بهتر است لذا هم انعطاف خوبي دارد و هم در آخر كار تميز تر خواهد بود.

اين فر ها ميتواند فر خانگي باشد يا يك فر دست ساز مانند نمونه پائين كه اگر چوب شما درون فر خانگي جا نشد ميتوانيد خودتان بسازيد كه روش ساخت آن دو نمونه راحت است در روش اول با استفاده ازلوله بخاري و قرار دادن سشوار خشككن كه در صافكاري و نقاشي خودرو هم از آن استفاده ميشود بسازير و روش دوم هم اين است كه باز هم از همان لوله ولي درون آن را المنت بخاري برقي استفاده كنيد اما روش ديگري هم هست كه بسيار ابتدايي است و آن هم اين است كه همان لوله را بر روي ذغال داغ قرار دهيد و دوطرف آن را بپوشانيد و روي آن را هم ذغال قرار دهيد.

اگر از اجاق خانگي استفاده ميكنيد نيم ساعت با درجه متوسط و طبقه وسط كافي است در روش دوم كه از سشوار استفاده ميكنيد 45 دقيقه كافي است و در روش سوم 15 دقيقه و در روش آخر 1 ساعت ولي دقت داشته باشيد كه در دو روش آخر حتما چوب را در مدت زمان معيني پشت و رو كنيد تا يك طرفه نشود.

اجازه دهيد خنك شوند و بعد نخ ها را باز كنيد و سپس سمباده بزنيد تا صاف و نرم شده و چسب اظافه خارج گردد.حال از رنگ فروشي ها يك قوطي سيلر و يك قوطي كيلر تهيه فرمائيد و دقت كنيد كه تينر مورد استفاده شما 10000 باشد وهر گز از روغن جلا استفاده نكنيد.ابتدسيلر را روي چوب بماليد و پس از خشك شدن روي آن را كيلر بماليد و در اين دو عمل زياده روي نكنيد زيرا يك لايه نهايي روي آن خواهد آمد و هرچه اين لايه ها نازكتر باشند در هنگام استفاده لايه شيشه اي روي چوب شما ترك نخواهد خورد. در اين قسمت خوب دقت نمائيد و سيلر و كيلر را رقيق كنيد.

حالا نوبت به تهيه دسته رسيده است بسته به سليقه خود ميتوانيد دسته را از چوب يا چوب پنبه يا فوم تهيه كنيد.چوب كه در نجاريها به وفور وجود دارد و بهترينهاي مورد استفاده چوب سفيد يا روسي است كه هم نرم است و هم خوب تراش مي خورد.دوم چوب پنبه طبيعي كه معمولا در عطاري ها وجود دارد و در آخر فوم كه از دوچرخه سازيها ميتوانير روكش فرمان دوچرخه هاي مسابقه اي استفاده كنيد يا از دمپائيهاي زنانه كه ضخامت قابل قبولي را هم دارند تهيه كنيد

آنها را برش داده و سوراخ كنيد

هرچند تا را باهم با چسب چوب يا چسب موكت به هم چسبانده و مثل شكل بالا با استفاده از شيشه پر از آب تحت فشار قرار دهيد.

حالا همه را بهم متصل نموده و به دريل وصل كنيد و سپس با سوهان حالت داده و با استفاده از سمباده نرم و صاف كنيد دسته را از قسمت بالاي تكه اول چوب وارد نموده و پس از تعيين محل آن را با ماژيك علامت بزنيد دسته را تا بالاي علامت بالايي به سمت بالا بكشيداز اين منطقه تا فاصله بين دو علامت را چسب بزنيد و بعد دسته را به جها خود به سمت پايين بكشيد اين عمل باعث جلوگيري از خارج شدن چسب اظافي ميگردد.

حالا به سخت ترين قسمت آن يعني محل نصب چرخ ميرسيم و لي برعكس اين قسمت راحتترين قسمت كار است و بدين ترتيب عمل ميكنيم كه با مراجعه به محل فروش لوله تكه اي لوله برق درخواست نموده و يك طرف آن را حديده كنيد طول اين لوله 12 سانتيمتر است و قسمتي كه حديده خواهد خورد هشت سانت است.

حديده چيست ؟

همان شيار هايي كه روي پيچ وجود دارد و مهره روي آن قرار ميگيرد.

نمونه اي را كه ساخت نويسنده است در تصوير بالا سمت راست ميبينيد .حالا دو تكه لوله ديگر با قطر كمي بيشتر به اندازه دوسانت برش دهيد يا از همان محل تهيه كنيد و در آخر يك اتصال بين دولوله هم تهيه نمائيد حالا يكي از لوله هاي گشادتر دوسانتي را در انتهاي لوله اصلي كه صاف و بدون شيار است قرارداده و به يك طرف فشارداده و جوش بزنيد حالا يكطرف » به لوله اصلي متصل و طرف ديگر آن درزي براي ورود پايه چرخ خواهد داشت حالا لوله دوسانتي دوم را هم در لوله اصلي قرار داده و در آخر اتصال دو لوله را پيچ كنيد.چوب را از انتها وارد اين لوله كنيد فاصله ايجاد شده را با ابر آغشته با چسب چوب پر كنيد يا اينكه تكه چوبهايي را با قطر مساوي برش دهيد و درون اين لوله فرو كرده و بعد چسب بزنيد به صورتي كه چوب شما ميانه اين لوله قرار گيرد.حالا نميه دوم دسته را در انتها وارد كرده و چسب بزنيد تا محكم شود.در اين صورت شما دسته و محل چرخ را آماده نموده ايد.

حالا نوبت به لوله اتصال دو بند چوب ماهيگيري ميرسيم يك تكه لوله مسي يا برنجي يا حتي استيل را به  قطر انتهايي بند اول چوب خود  انتخاب نموده و به اندازه  15 سانت برش دهيد سپس اين لوله را نيز به دو نيم كنيد يكي از لوله ها را با اره آهن بر به فاصله سه سانت از لبه برش دهيد اين برشها را شش عدد و به فاصله مساوري بر روي يكي از لوله ها ايجاد كنيد.حالا اين باله هاي ايجاد شده را به هم نزديك كنيد تا اين لوله وارد لوله دوم گردد.

حالا روي بند اول چوب سه سانتيمتر علامت بزنيد و لوله سالم و برش نخورده را بر روي چوب و تا علامت سه سانت سوار كنيد.اگر كمي لغي داشت زير آن را نخ پيچ كنيد و چسب قطره اي بزنيد و سمباده كنيد تا اين لوله محكم گردد سپس چسب قطره اي بزنيد.

همين كار را براي بند دوم انجام دهيد ولي از انتها و نوك چوب را دست نزنيد.حالا پس از نخ پيچ كردن چوب را درون قسمتي كه سالم است كنيد نه قسمتي كه برش دار است و بعد چسب قطره اي بزنيد.حالا دو تكه چوب شما به هم متصل خواهد شد شايد كمي سمباده زدن به اتصال راحتر دوتكه كمك كند.

حالا نوبت حلقه ها است .معمولا اين حلقه ها در بازار وجود دارد ولي دقت كنيد كه بهترين جوب آن است كه حد اقل هشت حلقه داشته باشد زيرا وجود حلقه ها در پرتاب دور بهتر عمل نموده و فشار را در چوب تقسيم ميكنند.شما ميتوانيد از سيمهاي فنري استيل با ضخامت يك ميليمتر هم استفاده كنيد

در شكل با لا از فنر استيل يك ميليمتري استفاده گرديده است كه براي آن پايه قرار داده اند شما ميتوانيد از اين پايه هم استفاده نكنيد.

تنظيم و بستن حلقه ها مهم است لذا به اين قسمت خوب توجه نمائيد.

قبل از هر گونه عملي دوباره چوب را فقط كيلر بزنيد و يك لايه نازك.

                 

چرخ را بر روي چوب وصل نموده و آن را برعس و رو به بالا بگيريد و در مكاني ثابت كنيد. حالا يك حلقه نوك چوب با چسب نواري وصل كنيد و بعد بقيه حلقه ها را با فاصله تقريبي با چسب نواري وصل كنيد تا بعدا آماده تنظيم گردند.حلقه بزرگ كه نزديك چرخ است را به اندازه اي نزديك چرخ كنيد كه دوزاويه هفتاد درجه با بالاي حلقه بسازد

حالا نخ را از درون حلقه ها عبور داده و به سمت پائين ميكشيم و نخ را به زمين وصل كنيدحالا حلقه هاي را به گونه اي تغيير مكان بدهيد كه  تقسيم نيرو بر روي چوب كاملا مشخص گردد سبس آنها را  مستقيم كنيد تا نخ از وسط همه آنها عبور كند و بر قاعده حلقه نشسته باشد.

چوب را بر روي دو پايه V شكل قرار دهيد و بعد حلقه ها را نخ پيچ كنيد

نخ هاي  مورد استفاده ميتوانند جزاب باشند لذا از نخهاي خياطي ابريشمي براق استفاده كنيد

 براي نخ پيچ كردن حلقه ها پس از تابيدن نخ تا چند دور اوليه اين دفعه نخ را ثابت بگيريد و چوب را بچرخانيد تا كاملا روي پايه حلقه را فرا بگيرد ولي سه ميليمتر مانده به پايان نخ پيچ كردن يك تكه نخ را تا بزنيد و روي پايه قرار دهيد بگونه اي كه حلقه نخ به طرف حلقه باشد ، حالا پس از اينكه اين فاصله را روي پيه و خود اين نخ تا شده تابيديد نخ اصلي را برش دهيد و از حلقه نخ عبور دهيد و از طرف ديگر ادامه نخ حلقه شده را بكشيد در اين صورت نخ اصلي شما از زير تابيده شده خود عبور كرده و ديگر نيازي به گره زدن نيست

پس از وصل كردن حلقه ها فاطله بين هر دو حلقه را به اندازه نيم سانت نيز خود چوب را نخ پيچ كنيد تا چوبتان محكمتر شور و پس از آن محل نخ پيچها را با چسب دوقلوي شفاف آغشته كنيد پس از خشك شدن چوب شما آماده استفاده خواهد بود.شما حتي ميتوانيد در قسمت بالاي دسته روي خود چوب را امضا ويا حتي سال ساخت  و نام خودتان را نيز بنويسيد و بعد چسب دوقلوي شفاف بزنيد.

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن حمايت از ماهيها و ماهيگيران و ناشر است و هرگونه كپي برداري پيگرد قانوني دارد

© Copyright 2000-2020 , All rights reserved . A.H.M.E & MAHIGIRAN Producter