اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانه
روش صيد حرفه اي اردك ماهي
اتاق چت و گفتگو
پيغام بگذاريد

صفحه اصلي

 

پيش بند يا سيم بكسل :

به دليل تعداد زياد دندانهاي اردك ماهي و تيز بودن آنها جهت پاره يا زخم نشدن نخ ماهيگيري معمولا از سيم تابيده شده اي به نام پيشبند يا به اصطلاح عامه سيم بكسل استفاده مي گردد. اين نمونه از سيم بكسلها نازك و ضخامتي معادل نخ شماره سي يا چهل دارند كه معمولا داراي روكشي از جنس لترون يا نايلون  و به رنگهاي شفاف و سفيد و خاكي و قهوه اي و سياه و سبز ديده مي شوند. پس از گره زدن اين سيم بكسل به هرزه گرد و تابيدن باقي مانده سيم بكسل با كمي حرارت فندك اين لايه لترون يا نايلون بر روي همه اتصالات همپوشاني نموده وكريمپ محكمي ايجاد مي نمايد.

روش ديگر و معمول آن اين است كه يك لوله نازك آلومينيومي با قطر بسيار كم و به اندازه ضخامت سيم تابيده شده را به اندازه يك سانت تهيه و ابتدا يك طرف سيم بكسل را از درون لوله عبور داده و پس از وصل هرزه گرد يا قلاب سيم را تازده و از همان مسير لوله برگشت مي دهند و بعد با استفاده از انبر لوله آلومينيومي را بر روي سيم تا شده پرچ مي كنند.

معمولا طول هر پيشبند از بيست و پنج سانت تا پنجاه سانت متغير است و گاهي اين پيشبند را از جنس استيل فنري و از مفتول مي سازند.

به يك نمونه از سيم بكسلها توجه كنيد :

استفاده از اين سيم بكسلها فقط منوط به روش سنتي نبوده و براي لانسه كشي نيز استفاده مي گردد. وجود يح هرزه گرد بر روي سيم بكسل علاوه بر جلوگيري از تابيده شدن نخ توسط طعمه ها تغيير و تعويض سريع طعمه ها را نيز ميسر مي نمايد.اما بيشتر ماهيگيران حرفه اي از اين سيم استفاده نمي كنند و معتقدند كه در حركت طعمه تاثير بدي دارد و با تجربه اي كه دارند ماهي صيد شده را به گونه اي كنترل مي كنند كه آسيب كمتري به نخ وارد شود و پس از هر چند بار صيد به اندازه يك متر از نخ اصلي را برش داده و نخ زخمي را دور مي اندازند.

 

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن حمايت از ماهيها و ماهيگيران و ناشر است و هرگونه كپي برداري پيگرد قانوني دارد

© Copyright 2000-2020 , All rights reserved . A.H.M.E & MAHIGIRAN Producter