اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانه
روش صيد حرفه اي اردك ماهي
اتاق چت و گفتگو
پيغام بگذاريد

صفحه اصلي

 

آشنايي با اردك ماهي

براي صيد اين ماهي بهتر است اول با مكانيسم زيستي اين ماهي حيرت آور آشنا شويم. اين ماهي از يك زير دريايي پيشرفته هم مجهزتر است و و از هر لحاظ از ارجحيت بيشتري برخوردار است.

شكل ظاهري :ـ

اردك ماهي بدني كشيده و باريك دارد با باله هايي پهن و كوتاه كه حركت ماهي را كنترل شده و دقيق مي نمايند و دم اين ماهي بسيار قوي و مناسب حمله هاي بسيار سريع است.شكل ظاهري اين ماهي بسيار شبيه ماهيهاي شكارچي دريا چون باراكودا است  و اين دليلي براي مهاجرتهاي طولاني  و حملات سريع اين ماهي است.تراكم و تجمع باله ها به اين ماهي امكان طي مسافتهاي طولاني را در زمان كوتاه مي دهد.اين ماهي همچون ديگر ماهي ها قدرت كنترل بر رنگدانه هاي پوست خود را دارد  لذا مي تواند بسته به عمق از تيرگي پوست خود بكاهد يا به آن بيافزايد.اين ماهي از استتار فوق العاده بالايي برخوردار است و ميتواند با محيط خود از استتار بسيار بالايي بهره گيرد. در ايران دو نمونه اردك ماهي پلنگي و ببري وجود دارد اين تفاوت از خالهاي روي بدن اين ماهي به وضوح قابل تشخيص است.نوع پلنگي آن كمي مايل به نارنجي يا قهوه اي روشن است اما نوع ببري آن بيشتر مايل به طوسي نقره اي است و خطوط بدن اين ماهي راه راه است اما در نمونه پلنگي آن بيشتر لكه هاي سفيد در بدن ديده مي شود و خطوط راه راه بسيار كمتر بوده يا وجود ندارند.

خط جانبي :ـ

اين ماهي نيز چون ديگر ماهيها داراي خطوطي در دو طرف بدن است كه به موازات هم و در امتداد طول بدن ماهي كشيده شده اند. اين خطوط كوچكترين ارتعاشات و جريانهاي بسيار ضعيف الكتريكي را احساس نموده و همچنين ميزان تركيبات شيميايي موجود در آب را تحليل مي كند و درعين حال ارتفاع ماهي را از سطح آب مي سنجد و نقطه مكاني را به ماهي اطلاع مي دهد.

تركيب دهان و فكها :ـ

اردك ماهي داراي  دهاني پهن با دندانهاي متعدد در دو فك بالا و پائين است كه طعمه را در دهان ثابت نموده و مي كشد و در صورت نياز به دونيم تكه مي كند.

زبان اين ماهي نيز داراي دندان است و طعمه را به سمت آبششها و حلق هدايت مي كند و لبه هاي داخلي اسكلت آبششها نيز داراي دندانهايي جهت خرد كردن طعمه مي باشند و در نهايت دندانهاي حلقي طعمه را فشرده نموده و وارد معده مي كنند.

دهان اين ماهي از نوع مركب است تا در موقع لزوم بيش از حد باز شود و در صورت بسته بودن دهان و در هنگام حركت بيشترين شكاف را در آب ايجاد نموده و از ممانعت آب بكاهد و در عين حال بو را به بهترين شكل وارد مجراهايي بويايي ماهي نمايد.لايه محافظ آبششها داراي دو تيغه برنده در لبه ها هستند كه در صورت گرفتن صحيح به دست آسيبي نمي رسانند.

منافذ حسي :

اين منافذ بسيار ريز و زياد در زير فك ماهي به ماهي اين امكان را مي دهد تا ماهي داراي يك حس فوق العاده نسبت به ديگر موجودات باشد

اين منافذ قدرت دريافت امواج الكتريكي را به ماهي مي دهد در عين حال ضمن حركت بسيار سريع ارتفاع ماهي را از كف تعيين نموده و ماهي را از موانع احتمالي با خبر مي كند ولي اين تمام كارايي اين مركز حسي نيست. چشمهاي اين ماهي به گونه اي طراحي شده اند كه اطراف و بالاي سر ماهي را به خوبي قابل ديد نمايند اما براي مشاهده و احساس زير ماهي نياز به سنسورهايي با حساسيت بالا مي باشد تا ماهي را نيز از خطرات زيرين و همچنين موجودات پايين ماهي مطلع نمايد.  وهم چنين از ورود ماهي به مناطقي كه از لحاظ مواد شيميايي داراي مواد خاص است محافظت مينمايد.برخي از موجودات چون ميگوي آب شيرين و برخي از ماهي ها در ميان گل و لاي خود را مخفي مي كنند و با كوچكترين حركت از خود تيكهاي الكتريكي بسيار ظعيف ايجاد مي كنند و اين منافذ با دريافت اين امواج به اردك ماهي امكان مكانيابي و تغذيه را مي دهد و در حمله هايي كه به موجودات انجام مي دهد موقع باز كردن دهان و فاطله تا هدف را به ماهي اطلاع مي دهد تا با ايجاد گرداب طعمه به درون دهان هدايت گرددـ.

پوست :ـ

پوست اين ماهي همچون ديگر همنوعان خود از فلس پوشيده شده است ولي اين پوست داراي لعابي است كه ماهي را در برابر بيماريهاي پوستي محافظت مي كند و در عين حال باعث افزايش سرعت ماهي در هنگام شنا مي شود اما كارايي ديگر اين لعاب حفاظت بدن ماهي از آب شور است. اين ماهي فقط ساكن آبهاي شيرين نيست و گاهي جهت كوچ كردن يا فرار از سيلاب و يا تغيير مكان جهت تغذيه و تخمريزي وارد آب دريا شده و در آن مناطق مدتي را زندگي ميكند و بعد وارد آب شيرين جهت تخمريزي مي شود.

چشمها :ـ

چشمهاي اردك ماهي نيز همچون ديگر اعضاي بدن اين ماهي به شكلي پيچيده است كه موجب كارايي بيشتر اين ماهي به عنوان يك شكارچي باشد.شكل و محل قرار گيري اين چشمها با دريافت بيشترين مقدار نور و همچنين تقويت آن و محل قرار گيري آنها كه كمي متمايل به بالا و جلو است و شكل فك بالاي ماهي كه ميدان ديد وسيعي به ماهي مي دهد از ديگر خواص مهم اين ماهي است اما مهمترين نكته اين است كه اين ماهي چگونه مي تواند در آبهاي شور هم  به زندگي بپردازد؟

در زير هر يك از چشمهاي اين ماهي يك لايه پرده شفاف وجود دارد كه مانند يك پلك است و از سمت پائين به سمت بالا حركت مي كند و از چشم ماهي در مقابل آب شور و همچنين هنگام حمله به شكار از چشم اين ماهي حفاظت ميكند

باله ها:ـ

باله هاي اردك ماهي به شكلي در انتها تجمع يافته اند كه ميزان بالايي از آب را در هر حركت دم جابجا نموده و باعث حركت ماهي به جلو با مصرف كم انژي گردد.اين ماهي براي نقل مكانهاي كوتاه و همچنين تغيير ارتفاع از دو جفت باله در زير بدن خود بهره مي گيرد.ـ

دستگاه گوارشي:ـ

دستگاه گوارشي اين ماهي همچون ديگر ماهي هاي شكارچي از معده بسيار قوي و از غددي با ترشحات بسيار قوي جهت هزم طعمه ها مي باشد و اين معده به صورت طولي در شكم اين ماهي با يك لايه از الياف با مويرگهاي بسيار زياد خوني پوشيده شده كه باعث ايجاد حرارت لازم جهت متلاشي نمودن الياف شكار مي گردد.روده اين ماهي زياد طولاني نيست لذا جذب بسيار خوبي ندارد و به همين اساس است كه موجوداتي چون ميگوها از اين باقي مانده مدفوع ماهي تغذيه مي كنند.ـ

بويايي:ـ

بي دليل نيست كه نام اين ماهي را كوسه آبهاي شيرين نهاده اند .اين ماهي داراي بويايي بسيار قوي است كه مي تواند محل تجمع ماهيهاي را از فواصل بسيار دور حس كند و همچنين از ورود ماهي در آبهاي آلوده جلوگيري نمايد.

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن حمايت از ماهيها و ماهيگيران و ناشر است و هرگونه كپي برداري پيگرد قانوني دارد

© Copyright 2000-2020 , All rights reserved . A.H.M.E & MAHIGIRAN Producter