اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانه
ريسه هاي مخصوص جوشانده
اتاق چت و گفتگو
پيغام بگذاريد

صفحه اصلي

 

چند ترفند و چند نمونه ريسه مخصوص جوشانده كه مناسب ايران است در اين قسمت براي شما قرار داده ايم .

 

اكثر ماهيگيران در اين كه چگونه يك حلقه مناسب جهت اتصال جوشانده بر روي قلاب ايجاد كنند مشكل دارند.

حال ما با ابتكاري به اين مشكل پايان داده ايم.يك تكه نخ نازك مثلا شماره بيست را برش داده و يك حلقه كوچك در يك سمت آن ايجاد ميكنيم و در سمت ديگر آن به فاصله پنج سانت يك گره ساده و كور بزنيد.

حالا اين حلقه و گره را بر روي بدنه قلاب قرارداده و سپس يك گره قلاب ملواني يا دار بزنيد كه بدنه قلاب را بپوشاند.

حالا پس از قراردادن جوشانده ميتوانيد با كشيدن اين نخ و حلقه فاصله جوشانده را تا قلاب تنظيم كنيد

ريسه متحرك

استفاده از دانه هاي تسبيح ميتواند بزرگي يا كوچكي حلقه وزنه را رفع كند.در صورتي كه وزنه مخصوص نداريد با استفاده از يك تكه سيم يك حلقه در بالاي وزنه ايجاد كنيد و بعد از داخل اين حلقه يك تكه شلنگ باريك سرم تغذيه يا شلنگ نازك آب يا حتي روكش سيم برق عبور دهيد تا نخ شما توسط وزنه زخم نگردد.

در اين ريسه ها وزنه در يك مسافتي در طول نخ متحرك است كه كمتر شك ماهي را بر مي انگيزد

ريسه ثابت

اين ريسه ساده ترين نوع ريسه جوشانده است و دليل عدم تحرك ريسه آن است كه اين ريسه مخصوص ماهيهاي متوسط است .از آن لحاظ كه ماهي هاي كوچكتر تهاجمي تر هستند لذا خود ماهي با هجومي كه به قلاب مي آورد با ايست از سوي وزنه مواجه شده و قلاب خود به خود در دهان ماهي فرو رفته و نياز به شوك ندارد.

ريسه منشعب

در اين ريسه همچون ريسه هاي متداول در ايران وزنه در انتهاي نخ متصل و دو گوشواره از نخ اصلي منشعب مي گردد.

مزيت اين ريسه آن است كه در مناطقي كه وجود خرچنگ مزاحم است يا نياز است تا ريسه از كف درياچه كمي بالا تر قرار گيرد مانند مكانهايي كه داراي گياه آبزي است مناسب بوده و كارايي مناسب تري تا بقيه ريسه ها دارد.

ريسه نا محسوس

اين ريسه براي ماهيهاي بزرگ و با تجربه و همچنين ماهي آمور كاربرد دارد. با استفاده از تكه كش پول يا كش نازك مقدار نخ آزاد گرفته ميشود و فشار ناشي از نوك زدن ماهي به حد اقل خود ميرسد.و هنگامي كه ماهي قصد بردن طعمه را داشته باد در لحظه مناسب وزنه شوك را به دهان ماهي وارد خواهد نمود.

ريسه متحرك دو انشعابي

اين ريسه همچون ريسه متحرك است اما داراي يك انشعاب بيشتر است.اين انشعابها را بيشتر نكنيد زيرا با گره خوردن اين انشعابات شما را گرفتار خواهد نمود دوم اينكه تعداد زياد قلاب باعث برخورد نوك تيز قلاب با بدن ماهي شده و ماهي را فراري ميدهد.

ريسه وزنه آزاد

اين ريسه بيشتر براي مناطقي كه كف گلي ولاي دارند استفاده ميشود يا اينكه كف درياچه صخره باشد و يا اينكه شما از جوشانده شناور استفاده ميكنيد.استفاده ديگر اين ريسه براي ماهيهايي است كه تحرك بيشتري تا كپور دارند همچون زرد پر و لاي ماهي و سيم و غيره

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن حمايت از ماهيها و ماهيگيران و ناشر است و هرگونه كپي برداري پيگرد قانوني دارد

© Copyright 2000-2020 , All rights reserved . A.H.M.E & MAHIGIRAN Producter